Podsumowanie Targów Wod-Kan 2014

XXII Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2014 dobiegły końca. Przez trzy dni Bydgoszcz po raz kolejny stała się miejscem spotkania całej branży. W Wystawie wzięło udział 370 firm. 91 Wystawców przyjechało na Targi do Bydgoszczy po raz pierwszy. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” gościła 60 firm z zagranicy, w tym uczestników z: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Chin, Słowacji, Włoch, Finlandii, Litwy, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii oraz Stanów Zjednoczonych.

Łączna powierzchnia zajmowana przez Wystawę przekraczała 15 000 m2, co czyni ją największą w kraju i jedną z większych imprez tego typu w Europie. Pod względem liczby wystawców WOD-KAN plasuje się jedynie za odbywającymi się co dwa lata targami Wasser Berlin, wyprzedza natomiast Aqua Ukrainę, włoskie H2O Accadueo, czy hiszpańskie Alicante Natura. Oprócz prezentacji innowacyjnych rozwiązań, aktualnej oferty, czy nawiązania nowych kontaktów biznesowych, dla Wystawców, istotne jest także podtrzymywanie istniejących relacji z klientami, pozyskiwanie opinii o produktach i dotarcie bezpośrednio do wyspecjalizowanej grupy odbiorców. Tegoroczną Wystawę odwiedziło niemal 10 000 osób. Targi WOD-KAN objęli swoimi patronatami Minister Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska oraz Minister Paweł Orłowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. O randze imprezy świadczy także fakt, że bydgoskie targi odwiedził Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Obecny był również Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski. Nie zawiedli także przedstawiciele władz wojewódzkich, urzędu marszałkowskiego, miasta Bydgoszcz, a także reprezentanci bydgoskich i warszawskich uczelni.

Co roku bydgoskim Targom towarzyszą wydarzenia o charakterze merytorycznym. Wystawcy mieli możliwość organizacji tematycznych prezentacji, dyskusji i sympozjów, w których chętnie uczestniczyli goście imprezy. Tradycyjnie już, drugiego dnia, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” zorganizowała konferencję. W tym roku tematem były ”Odnawialne Źródła Energii – szansa dla branży?” Biorący udział w konferencji przedstawiciele rządu, eksperci Izby i przedstawiciele nauki zastanawiali się, czy promowana w opracowanym przez IGWP standardzie osadowym teza o możliwości budowy OZE w mniejszych oczyszczalniach ma w dalszym ciągu rację bytu.

Podczas święta branży, jakim są Targi, Wystawcy co roku rywalizują o nagrody GRAND PRIX, które są cennym trofeum pozwalającym na wyróżnienie wybranych produktów spośród innych, podobnych ofert.

Nagrody GRAND PRIX Targów WOD-KAN 2014 otrzymały firmy:

  • ABB Sp. z o.o. za przepływomierz elektromagnetyczny AquaMaster 3,
  • WAVIN METALPLAST-BUK Sp. z o.o. za Biologiczną Oczyszczalnię Ścieków BioKem w technologii SBR dla zastosowań przydomowych,
  • DYNAMIK FILTR Nocoń i Wspólnicy Sp. J. za sitopiaskownik AUTOSEP DF MULTI SB/SP/KP.

Tegoroczna Wystawa przyniosła wiele nowości technicznych, na zdawałoby się nasyconym już rynku, co świadczy o stałej aktywności producentów i ich dążeniu do wprowadzaniu innowacji oraz modyfikacji istniejących rozwiązań. To wyraźny sygnał, że pomimo zawirowań ekonomicznych, branża przez cały czas rozwija się, a jej potencjał będzie potrzebować kolejnych inwestycji technicznych i technologicznych przez kolejne lata.

Targi WOD-KAN po raz kolejny udowodniły, że są wiodącą imprezą dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce i jedną z największych w Europie. Co roku wszyscy zainteresowani spotykają się w Bydgoszczy, aby w wyjątkowej atmosferze owocnie spędzić czas. To właśnie na Targach podpisywane są nowe kontrakty, zawierane nowe znajomości, wymieniane opinie i poglądy. Zarówno Wystawcy, jak i zwiedzający gromadząc się w tym miejscu pokazują siłę branży i jej dynamikę. WOD-KAN jest dokładnym odzwierciedleniem nastrojów, możliwości i oczekiwań obu stron, a jednocześnie spójnikiem, który doskonale je łączy.

Jako Organizatora, cieszy nas, kiedy co roku widzimy znajome, a także nowe twarze, kiedy firmy wracają do nas po latach, a wyjątkową radość sprawiają rzesze zwiedzających, szczególnie studentów kierunków związanych z branżą wod-kan, którzy poznają rozwiązania i technologie, by niebawem zajmować się nimi w praktyce. Dołożymy wszelkich starań, aby kolejne Targi WOD-KAN były równie udane. W tym roku zapraszamy do Bydgoszczy w dniach 26-28 maja!

Start Targów

Rozpoczęcie wystawy 16.05.2017 10:00

Organizator

Izba Godpodarcza
"Wodociągi Polskie"
ul. Jana Kasprowicza 2
85-073 Bydgoszcz

Nip: 554 03 12 444
Regon: 090581633
Krs: 0000006623